Formell overtakelse av Norske Skog Golbey PM1 markerer en viktig milepæl i omstillingen av konsernet
24/10/2025
Norske Skog oppnådde et resultat før skatt på NOK 120 millioner i kvartalet og NOK 610 millioner hittil i år. Konsernet rapporterte en EBITDA på NOK 38 millioner i tredje kvartal 2025, ned fra NOK 106 millioner i forrige kvartal. Nedgangen i EBITDA sammenlignet med forrige kvartal skyldes lavere priser på publikasjons- og emballasjepapir, delvis oppveid av lavere kostnader for fiber og energi. Resultat før skatt økte som følge av høyere verdsettelse av norske energikontrakter.
Den formelle overtakelsen av den nye emballasjepapirmaskinen (PM1) ved Norske Skog Golbey i Frankrike ble gjennomført i løpet av kvartalet, og markerer et viktig steg i konsernets langsiktige omstilling fra produksjon av publikasjonspapir til emballasjepapir. Norske Skog forventer full kapasitetsutnyttelse i løpet av første halvår 2027.
– Den formelle overtakelsen av PM1 ved Golbey er en viktig milepæl for Norske Skog og et resultat av sterkt lagarbeid på tvers av organisasjonen, sier Geir Drangsland, konsernsjef i Norske Skog. – Vi er nå i stand til å levere til kunder i kommersiell skala og styrke vår posisjon i det europeiske emballasjemarkedet ytterligere. Til tross for midlertidige oppstartseffekter som påvirker lønnsomheten, utvikler prosjektet seg i tråd med forventningene. Kvartalet viste også positive utviklingstrekk i form av reduserte fiberkostnader, noe som vil styrke konkurranseevnen fremover.
I tredje kvartal 2025 økte totale driftsinntekter noe til NOK 2 403 millioner, opp fra NOK 2 389 millioner i forrige kvartal. Norske Skog hadde totale driftsresultater på NOK 193 millioner, sammenlignet med NOK 74 millioner i forrige kvartal, og et resultat før skatt på NOK 120 millioner, opp fra NOK 49 millioner i forrige kvartal. Egenkapitalen økte fra NOK 5 877 millioner til NOK 5 997 millioner, noe som ga en forbedring i egenkapitalandelen fra 41,8 % til 42,8 %. Totale eiendeler falt noe fra NOK 14 068 millioner til NOK 14 002 millioner. Netto rentebærende gjeld økte fra NOK 3 960 millioner til NOK 4 243 millioner.
Netto kontantstrøm fra operasjonelle aktiviteter var NOK -90 millioner i kvartalet, hovedsakelig som følge av økt arbeidskapital. Netto kontantstrøm fra investeringsaktiviteter var NOK -207 millioner, som reflekterer pågående investeringer i Golbey PM1-prosjektet, bokpapirprosjektet ved Norske Skog Skogn, samt vedlikeholdsinvesteringer ved øvrige fabrikker. Netto kontantstrøm fra finansieringsaktiviteter bedret seg til NOK -55 millioner, fra NOK -171 millioner i forrige kvartal.
Marked
Segmentet for publikasjonspapir, med en samlet årlig kapasitet på 1,3 millioner tonn, oppnådde noe lavere priser i løpet av kvartalet, mens leveransene holdt seg på et tilsvarende nivå som i forrige kvartal. Lavere massevirkepriser og inntektsførte energirefusjoner bidro til å motvirke nedgangen i markedsprisene. Faste kostnader ble redusert i kvartalet gjennom pågående kostnadseffektiviseringstiltak.
Segmentet for emballasjepapir, som består av fabrikkene i Frankrike og Østerrike med en årlig kapasitet på om lag 0,8 millioner tonn ved full utnyttelse, leverte varierte resultater. Norske Skog Bruck PM3 oppnådde en EBITDA på NOK 5 millioner i kvartalet. Lavere priser på returpapir (OCC) bidro delvis til å dempe den markedsdrevne nedgangen i emballasjepriser. Norske Skog Golbey PM1 hadde en EBITDA på NOK -99 millioner i kvartalet, som reflekterer oppstartskostnader og lavere gjennomsnittspriser på de første prøveleveransene.
Forbedringstiltak og andre initiativer
Norske Skog har iverksatt flere tiltak for å bedre lønnsomheten og kontantstrømmen ved alle fabrikkene, inkludert gjennomganger av både variable og faste kostnader samt effektivisering av arbeidskapital. Selskapet fortsetter å vurdere strategiske alternativer for Norske Skog Saugbrugs, og en beslutning om en eventuell gjenoppstart av PM6 forventes innen utgangen av 2025.
Ved Norske Skog Skogn pågår det nå modifikasjoner på PM1 for å muliggjøre fleksibel produksjon mellom avispapir og bokpapir fra 2026, noe som skal sikre evnen til å møte endrede markedsbehov.
Anken over beslutningen om å ekskludere Norske Skog Skogn og Norske Skog Saugbrugs fra EUs kvotehandelssystem (EU ETS) for perioden 2026 til 2030 behandles for tiden av Klima- og miljødepartementet. Ekskluderingen er basert på reviderte kvalifikasjonskriterier, der anlegg med mer enn 95 % av utslippene fra bærekraftig biomasse ikke lenger kvalifiserer for gratis CO₂-kvoter. Norske Skog er i aktiv dialog med myndighetene for å søke en omgjøring av denne beslutningen.
Utsikter
Usikkerhet og lønnsomhetspress i markedene både for publikasjons- og emballasjepapir skyldes prisvolatilitet på råvarer, overkapasitet i bransjen og stadig skiftende politiske rammevilkår. Denne situasjonen forventes å vedvare fremover. Norske Skog legger fortsatt ned en betydelig innsats for å redusere produksjonskostnader og arbeidskapital for å opprettholde konkurranseposisjonen.
De gjenværende bruttoinvesteringene ved Norske Skog Golbey er forventet å utgjøre EUR 15 millioner og forventer å motta ytterligere EUR 50 millioner i samlet investeringsstøtte og energisertifikater fra 2025 til 2027. Produksjonen av resirkulert emballasjepapir ved Norske Skog Golbey (PM1) forventes å nå full kapasitetsutnyttelse i løpet av første halvår 2027. Norske Skog følger nøye med på kapital- og likviditetssituasjon og har flere pågående initiativer for å sikre lønnsomheten og konkurransekraften fremover.
Om Norske Skog
Norske Skog er en produsent av emballasje- og publikasjonspapir på fire fabrikker i Europa. Emballasjepapir omfatter testliner og fluting, mens publikasjonspapir omfatter avis- og magasinpapir. Den årlige produksjonskapasiteten for emballasjepapir er 0,8 millioner tonn, og for publikasjonspapir 1,3 millioner tonn. Produktene selges gjennom egne salgsavdelinger og agenter. Norske Skog har rundt 1 700 ansatte, og morselskapet, Norske Skog ASA, er et allmennaksjeselskap registrert i Norge med hovedkontor i Oslo. Selskapet er notert på Oslo Børs under tickeren NSKOG.
Norske Skog
kommunikasjon og samfunnskontakt